HP15AC106NT N9T15EA
 

HP N9T15EA 15-AC106NT Intel Core i5-5200U 2,20 GHz 4 GB 500 GB 15.6" Freedos
Özellikleri

HP 15 AC106NT  N9T15EA
İşlemci Intel® Core™ i5-5200U 2.2 GHz, Turbo Boost ile 2.7 GHz'e kadar 3  
MB önbellek, 2 çekirdekli
Grafik Kartı AMD Radeon R5 M330 Grafik Kartı (2 GB DDR3 harici)
Ekran 39,6 cm (15,6 inç) diyagonal boyutlu, HD BrightView WLED arkadan  
aydınlatmalı (1366 x 768)
Hafıza 4 GB DDR3
Depolama 500 GB  5400 rpm SATA
Optik Sürücü SuperMulti DVD yazıcı
İletişim Kablosuz 802.11b/g/n (1x1), Bluetooth 4.0 (Miracast uyumlu)
Ağ Arabirimi Tümleşik 10/100 Ethernet LAN
Bağlantılar 1 HDMI, 1 kulaklık/mikrofon birleşik, 2 USB 2.0, 1 USB 3.0,1 RJ-45
1 multi-format SD ortam kartı okuyucusu
Batarya 4 hücreli, 41 WH Li-ion polimer
İşletim Sistemi FreeDos
Ebatlar (G x D x Y) : 38,43 x 25,46 x 2,43 cm
Ağırlık 2.19 kg
Kamera Tümleşik Dijital Mikrofonlu HD Web Kamerası
Artılar

Eksiler

Tasarım ve Dış Görünüş

Klavye ve Touchpad

Intel Core i5 İşlemci, Çift Hoparlörlü DTS Studio Sound, 4 hücreli batarya
İşletim Sistemi yok (Not:bazı kullanıcılar fiyatın düşük olması nedeniyle tercih edebiliyor), Ekran katı daha güçlü bir model olabilirdi.
HP Düşük bütçeli ve güçlü işlemci tercih
edenleri sevindiriyor!

Özet: HP özellikle günlük kullanıcı olmasına karşılık aynı zamanda kuvvetli ve güncel bir işlemci tercihi arayan kişiler için oldukça kaliteli bir ürün tasarlamış. Intel Core i5 işlemci, birçok durumda oyuncuların bile yeterli gördüğü bir işlemci olması nedeniyle çok tercih edilen bir model. Ancak bu bilgisayarın, yüksek detaylı 3d grafik oyunları oynayan oyunculara hitap etmediğini unutmamak gerekiyor ki zaten bu fiyat bandında da bir oyuncu bilgisayarı almanın  da zaten mümkün olmadığını herkesçe malumdur.
Rating: 5 / 4             Fiyat Aralığı:  1499 TL - 1750 TL
HP özellikle dış görünüşte her zaman farklı tasarımlara önem veriyor ve bu sefer de bu konuya oldukça dikkat göstermiş. Çok ince kabartma baklava deseninden oluşan bir yüzeye sahip ve oldukça kaliteli bir Alüminyum görünümünde plastik bir kasası var. Kabartma deseni sayesinde parmak izleri de neredeyse çok zor fark ediliyor ki birçok kullanıcının parmak izlerinden oldukça sıkıntılı olduğunu düşünecek olursak bu yüzeyin “artı” bir özellik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İç yüzey ise diyagonal ince ve zarif çizgilerden oluşmuş ve gene alüminyum görünümünde bir plastik malzemeden oluşuyor. Ancak hem dış hem de iç yüzey gerçekten çok zarif ve kaliteli bir görüntüye sahip ve klavye de bu zemin üzerinde oldukça güzel duruyor.
Artık neredeyse tüm notebooklar “chiclet” tipi klavye ile donatılmış şekilde geliyor ve bu da oldukça iyi bir seçim. Bu nedenle farklı bir tasarıma rastlamadığımız müddetçe fazal bir yoruma gerek olmadığını düşünüyorum. Tuşlar oldukça sağlam ve klavye de baskı altında bel vermiyor.

Touchpad’in tasarımı ise başka bir konu ve gerçekten çok hoşumuza gitti. Kavisli ve yumuşak bir şekilde tüm iç panelle aynı özellikte ve sadece hafif bir eğimle belirginleştirilmiş. Bu da kullanırken hoş bir etki yaratıyor ve parmaklarınızın alanının dışına çıkması halinde bile dışarı taştığınızı size gayet güzel bir şekilde hissettiriyor. Sağ ve Sol klik için ise ayrı birer tuş konumlandırılmış olması da bizce iyi bir seçim. Bir çok durumda alıştığınız sağ/sol klikleme işlemi için “atanmış” tuşların olması da bir çok kullanıcı için iyi bir tercih olduğunu söyleyebiliriz.
Teknik Bilgiler - Benchmark

CPU-Z

GPU-Z

Soldaki görüntüden de anlaşılacağı üzere Boşta çalışırken ısı değerleri Oldukça düşük. Buna karşılık aşağıda Furmark ile yaptığımız test de ise değerler 78 derecelere çıkmasına rağmen notebook’un genelinde herhangi bir ısınma sıkıntısı olmadı.
FURMARK
 
Görüldüğü gibi 15 dakikalık bir süre sonucunda ısı en fazla 77 dereceye kadar yükseldi ki bu günümüzün yüksek verimli ekran kartları için oldukça iyi bir netice.

Bir çok ekran kartı stres testi esnasında 90 derecelere kadar çıkabilmekte ve bu değerlerde de stabil olarak çalışmaya devam edebilmektedir. Bu değerlerde stabilitenin devam etmesi haricinde kasada da herhangi bir zarar vermeden çalışabiliyorlarsa sorun yok demektir.
CINEBENCH
Aşağıda Cinebench R15 ile alınan testleri görebilirsiniz. Bu testlerin ilk 2 si dahili ekran kartı ile alına neticeleri göstermektedir. Diğer ikisi de harici ekran kartı ile alınan neticeler ve dikkat edecek olursanız harici ekran kartının değerlerinin daha yüksek olduğu görülebiliyor.
Harici Ekran kartı ile : 23,24 fps
Dahili Ekran kartı ile : 32,48 fps

Ayrıca test neticelerinin en altında referans sistemlerle arasındaki farkları da görebilirsiniz.
CRYSTAL DISKMARK
PASSMARK PERFORMANS TESTLERİ:
Soldaki Harici ekran kartı sağdaki ise Dahili ekran kartı ile alınmış neticeleri göstermektedir. Dikkat edecek olursanız her ikisinin de değerleri birbirine yakın gözülkmektedir. Ancak bu Harici ekran kartının da aynı performansa sahip olduğunu GÖSTERMEZ buna dikkat etmek gerekiyor. Çünkü Passmark’ın bu programı sadece ekran kartı için değil diğer bileşenlerin de ortalaması alınarak hesaplama yapıyor. Neticenin birbirine yakın çıkmasının sebebi biraz da bundan kaynaklı.
HARİCİ EKRAN KARTI İLE                DAHİLİ EKRAN KARTI İLE