B20F45C
 

Dell Inspiron 3543 B20F45C Core i5-5200U 4GB 500GB G920M 2GB 15.6" FreeDOS
Özellikleri

Artılar

Eksiler

Tasarım ve Dış Görünüş

Ucuz fiyat, 2 Gb ortalamanın üzerinde ekran kartı, Core i5 5200U 2.2GHz / 2.7GH yeni nesil işlemci
Ekran IPS değil, Estetiğe çok önem verilmemiş.
DELL B20F45C
Core i5 Modeli ile Karşımızda...
Özet: Dell Inspiron B20F45C 3000 serisi ve fiyat/performans serisi olarak öne çıkan bir notebook olarak karşımıza çıkıyor. Ortalama 510$ - 550$+KDV fiyatıyla (yaklaşık 1450-1500 TL) Türkiye fiyatlarıyla gerçekten fiyatını hak ettiğini görebiliyorsunuz. Mat Siyah plastik kasasıyla, gösterişten uzak ama kaliteli ve sağlam bir görüntüye sahip olduğunu söylemek mümkün. Daha önceki modellerine kıyasla yeni nesil Broadwell işlemci kullanılmış olması da uzun batarya kullanım süresi sağlaması açısından oldukça önem taşıyor. Bilindiği gibi Intel her seferinde kullandığı işlemcilerin TDP* değerlerini daha düşük seviyelere indiriyor ki bu da hem ısınmanın daha düşük olmasını hem de daha az enerji harcamasını sağlaması nedeniyle de daha uzun batarya kullanım ömrü sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar notebooklarını daha uzun süre şarja takmadan kullanabiliyorlar.
Diğer taraftan üzerinde gelen GeForce 820m ekran kartı her ne kadar bir Oyuncu grafik kartı değilse bile, bu gün birçok oyunu üzerindeki 2 Gb ram sayesinde rahatlıkla oynatabilecek kadar da güçlü olduğunu da söyleyebiliriz. Hatta düşük ayarlarda en yeni oyunları bile rahatlıkla oynayabilirsiniz.
Fiyatı ve performansı ile bu modelin Ev ve Ofis kullanımda son derece ideal olduğunu düşünüyoruz.
Sistem belleğine gelince, dizüstü 8 Gb a kadar bellek destekliyor. Ancak sadece 1 tek ram yuvası mevcut ama bu yuvaya çok rahat bir şekilde ulaşılabiliyor. Yani bu da Ram artırımı için servise gitmeye gerek olmadığını göstermesi açısından önemli bir artı.
Rating: 5 / 4             Fiyat Aralığı:  1450 TL - 1500 TL
Teknik Bilgiler - Benchmark
CPU-Z

GPU-Z

Soldaki görüntüden de anlaşılacağı üzere Boşta çalışırken ısı değerleri Oldukça düşük. Buna karşılık aşağıda Furmark ile yaptığımız test de ise değerler 78 derecelere çıkmasına rağmen notebook’un genelinde herhangi bir ısınma sıkıntısı olmadı.
FURMARK
 
Görüldüğü gibi 15 dakikalık bir süre sonucunda ısı en fazla 68 dereceye kadar yükseldi ki bu günümüzün yüksek verimli ekran kartları için oldukça iyi bir netice.

Bir çok ekran kartı stres testi esnasında 90 derecelere kadar çıkabilmekte ve bu değerlerde de stabil olarak çalışmaya devam edebilmektedir. Bu değerlerde stabilitenin devam etmesi haricinde kasada da herhangi bir zarar vermeden çalışabiliyorlarsa sorun yok demektir.
CINEBENCH
Aşağıda Cinebench R15 ile alınan testleri görebilirsiniz. Bu testlerin ilk 2 si dahili ekran kartı ile alına neticeleri göstermektedir. Diğer ikisi de harici ekran kartı ile alınan neticeler ve dikkat edecek olursanız harici ekran kartının değerlerinin daha yüksek olduğu görülebiliyor.
Harici Ekran kartı ile : 24,84 fps
Dahili Ekran kartı ile : 29,15 fps

Ayrıca test neticelerinin en altında referans sistemlerle arasındaki farkları da görebilirsiniz.
PASSMARK PERFORMANS TESTLERİ:
DAHİLİ EKRAN KARTI İLE     HARİCİ EKRAN KARTI İLE