Hangi Marka
Bu belki reklama girecek gibi gözükebilir ama burada bu konuda da tavsiyede bulunmamız gerekiyor. Dahah çok model vererek değil de genel anlamda bir önerimiz olacak.
Şu ana kadar piyasada bu konuda tereddüt etmeden alacağınız modeller şunlar olabilir,

HP - SONY -  SAMSUNG - LG - Xiamio - Asus

Yani kısacası markalı ürünlere yönelin demek daha doğru olacaktır. Ama tabii yukarıdaki kıstasları da değerlendirmeyi unutmayın.
Günümüzde artık neredeyse hepimizin ihtiyacı olan bu power bank’ler nedir ve alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte sizler için hazırladığımız kısa ve öz bilgi bu yazımızda.


Her nedense her türlü teknoloji konusunda tüm dünyada ciddi gelişmeler yaşanmış olmasına karşılık nedense batarya konusu bir türlü ilerleme gösteremedi ve bizler de bu sebeplerden dolayı ilave şarj kapasitelerine sahip power bank gibi cihazlara para vermek durumunda kaldık.
İşte bu teknoloji gelişme eksiği nedeniyle hepimiz powerbank gerçeğine alışmamız gerekiyor gibi gözüküyor. Ne de olsa akıllı cihazlar olan bağımız artık geri dönülemez bir noktayı çoktan geçmiş bulunuyor.

Büyük kapasite her zaman daha iyidir…

Bu her ne kadar tamamen doğruysa da taşınabilirlik açısından da o kadar sıkıntılı bir durumdur. Çünkü yüksek kapasite (mAh) aynı zamanda fazla ağırlık demektir. Yani bataryanın yüksek mAh değerine sahip olması demek aynı zamanda daha fazla alan ağırlık ve kalınlık anlamına gelecektir bunu unutmamak gerekiyor.


BATARYALAR HAKKINDA :

Nedir bu mAh?

Miliamper/saat olarak kullanılan bu terim, 1 saatte kaç mili amper depolanabildiğini ve cihaza transfer edebildiğini gösterir. Not: Amper/saat bir enerji birimi değildir.
Kullandığımız şarj aletlerinin üzerine dikkatlice bakacak olursak üzerlerinde genellikle 5v/1A çıkış gücü yazdığını görürüz.  USB çıkışlarda 5V olarak sabit değerdedir. Ancak Amper değeri farklılık gösterebilir. Örneğin bilgisayarların ön taraflarındaki USB portlarla arka tarafındaki USB portların çok zaman farklı olduğunu görebilirsiniz. Örnek olarak 1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti, 2000 mAh’lik bir bataryayı yaklaşık 2 saatte şarj eder. Daha yüksek çıkış amperine sahip şarj cihazları çok daha hızlı şarj etme kapasitelerine sahiptirler. Yani 5Volt/2A çıkışa sahip bir şarj cihazı 2000mAh lik bir cihazı bu sefer de 1 saatte şarj edecektir. Yani tam olarak 2 kat hızda şar edeceğini rahatlıkla görebiliriz.

Özel şok bobinli bazı şarj cihazlarıyla son derece yüksen Amper değerlerine ulaşabilen cihazlar elde edilerek bu şarj dolum süreleri ciddi anlamda arttırılabilmektedir. Ancak bunlar genelde ticari olarak hepimizin cebine girebilecek ürünler değildir.

ŞARJ CİHAZI KAYIPLARI:

Örnek olarak elimizde 8000mAh bir şarj cihazı (Powerbank) olduğunu düşünelim. Ve de elinizdeki cep telefonunun bataryası da 2000 mAH kapasitesinde olsun. Bu durumda çok kabaca bu telefonunuzu 4 defa doldurabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak batarya teknolojileri ne yazık ki bu hesabı mümkün kılmıyor. Çünkü ortam ısısı ve kablo kalitesi bile kapasitenin belli bir değerin altına inmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle bu örnekteki cihazı 4 kere tam olarak dolduramayacağınızı düşünmeyi unutmayınız. Ancak bir çok durumda en azından 3- 3,5 sefer çok rahat doldurabilecektir.
POWERBANK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1- Kapasite ve ihtiyacı belirlemek

Bir çok kişi doğrudan en yüksek kapasiteyi tercih ediyor görünmesine karşılık gerçekten buna ihtiyacınızn olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor. Çünkü her ne kadar yüksek kapasite birden fazla şarj etmeye yarıyor olsa da belki de hiçbir zaman bu kadar yüksek kapasiteye ihtiyacınız olmayacaktır. Hatta büyük demek aynı zaman da ağır da demek olduğundan gereksiz yere fazladan ağırlık taşımak durumunda kalacaksınızdır. Ancak tabii ki gün için de 3-4 defa şarj etme ihtiyacınız varsa tabii ki bu seferde küçük kapasiteli bir cihaz işinizi yeterince görmeyecek demekti. O yüzden doğrudan en büyüğünü tercih etmek pek akılcı olmayacaktır. İşinize yarayacak, pratik bir çözüm en ideali olacaktır.
Tespit yaparken öncelikle kullandığınız cihazların kaç mAh kapasiteleri olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bu durumda 2000-3000 mAh bir bataryanız var ise en azından 6000-7000 mAh bir cihaz tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Tabii ki çok fazla hareketli bir kişiyseniz ve prize ulaşmanız zor oluyorsa bu kapasiteyi 10000 mAH ye kadar çıkarabilirsiniz.
Netice olarak kullandığınız cihazların ortalama olarak 3 katına yakın değerlerde bir şarj cihazı almak en uygun seçim gibi görünmektedir.


2- Powerbank’in şarj etme hızı (Çıkışların amper değeri)
Şarj etme süresi aldığınız cihazın kaç AMPER çıkış gücünde olmasıyla tamamen doğru orantılıdır. Yani cihazın üzerinde 2 Amper çıkış gücü yerine 1 Amper çıkış değeri varsa daha önce de anlattığımız gibi 1 amperlik cihazla çok daha yavaş şarj edeceksiniz demektir. Bu durumda üzerindeki çıkışın yüksek olması her zaman tercih nedeni olmalıdır. Diğer taraftan özellikle şarjınızın bittiği anlarda cihazın çabuk şarj edilebilmesi büyük önem taşıdığından yüksek amperli bir cihaz tercih etmenin önemi daha da önem taşımaktadır. Yani hızlı şekilde şarj yapamamanız halinde zaten bir powerbank ihtiyacınız yok demektir.
İşte bu nedenle mümkün olduğu kadar 1 amper çıkış gücüne sahip powerbankleri tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz. Tabii beklemeyi seviyorsanız ona diyecek bir lafımız yok.

3- Powerbank çıkış portları
Powerbank üzerinde 2 ayrı çıkış olmasının büyük avantajı vardır. Hem tablet hem de akıllı telefon ya da iki tane akıllı telefon kullanıcısıysanız, en az 2 tane çıkışa sahip powerbankleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.  Ama sadece tek bir cihaz kullanıyor ve bu cihaz  ortalama 2000 - 2500 mAh değerinde bir bataryaya sahipse, tek çıkışa sahip, ince ve hafif ama en azından 5000 - 6000 mAh’lik bir powerbank de size yeterli gelecektir.

4- LED uyarı ışığı özelliği
Cihazın şarj olurken LED uyararısı vermesi oldukça önemli bir özellik çünkü bazı modellerde cihazı şarja taktığınızda bile herhangi bir şarj belirtisi göstermeyen ürünlere de rastladığımız oldu. Böyle bir üründe ürünün şarj edip etmediğini anlayamayacağınız için saatlerce beklemenin sonunda hüsrana uğramanız ihtimali her zaman olacaktır.
Bu nedenle mutlaka bu özelliğin olmasını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Son söz olarak kullandığınız ŞARJ kablosuna da dikkat edin. Kalitesiz bir kablo kullanarak hem şarj süresini uzatır hem de harici bataryadaki verimi düşürürsünüz.

Netice olarak;
Kesinlikle kalitesiz ve ne olduğu belli olmayan bir powerbank alarak yüksek meblağlar ödeyerek aldığınız elektronik cihazlarınıza zarar vermeyin. Mutlaka tanınmış ve bilinen marka ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

POWER BANK
(TAŞINABİLİR ŞARJ CİHAZLARI) HAKKINDA GENEL BİLGİ